Sema Erdoğan | AH KEŞKE
Bütün Dünya Yazıları

AH KEŞKE

AH KEŞKE

 

Geri sayım başladı. 29 Mart yerel seçimlerinde  vatandaş sandığa gidecek ve beş yıl süreyle ilimi,ilçemi,beldemi yönet diye birine yetki verecek.

Vatandaşta heyecan  var mı ?Olduğunu hiç sanmıyorum çünkü vatandaş sadece durumunu düzeltecek birini arıyor.

Ama parti liderlerinde ve adaylarda heyecan olduğu kesin.

Yerel seçim mi genel seçim mi ?

Genel seçim havasında gidilen bir yerel seçim sürecini yaşıyoruz. Afiş yasakları vs derken son günlerde evlerimizden ,işyerlerimizden süzülen  seçim arabalarının sesleri de yükselmeye başladı.Çevre,göz ve kulak kirliliği had safhada.

Buna kimin ne hakkı var? diyen yok.

Benim  mitingim senden kalabalık,ben meydanlardayım sen neredesin ile başlayan lider atışmaları meydanlardan  kamera kayıtlarına oradan da evlerimize,huzur bulduğumuzu sandığımız odalarımıza televizyonlarımız aracılığı ile  giriyor.

Dünya ekonomik krizinin etkilerini yaşayan bir ülke gerçeğinin kulak ardı edildiği bu günlerde oy kullanmaya gidecek vatandaş.

Seçim kampanyaları,işsizlik,yoksulluk ve yolsuzluk iddialarıyla, belden aşağı vurmalarla rotasını çizmiş 29 marta doğru yol alırken sade vatandaşın fikirleri çalınmaya ya da değiştirilmeye çalışılıyor.

Meydanlarda yetki verilecek adaylardan çok liderler boy gösterirken anlaşılan o ki adaya değil partiye oy verin mesajları enjekte ediliyor.Son günlerde iktidar partisinin bakanlık düzeyinde Adana ziyaretleri de bunun bir göstergesi değil midir?

Tüm bu seçim çalışmalarında sözler kılıç kalkan oynar iken vatandaş üç kuruş para ile yarenlik ediyor.Seçimler için harcanan paranın hangi şelaleden çağlayıp aktığını soran vatandaş yok nedense?

 

Giydirilen arabalar konvoylar halinde sokaklarımızda,caddelerimizde ve bulvarlarımızda volta atıp kulaklarımızı kirletirken liderlerde alanlarda birbirlerine  giydiriyorlar.

Keşke ah keşke okula gitmek için önlüğü olmayan ,soğukta ayakları üşüyen çocukları giydirebilselerdi.

Keşke ah keşke fırsat eşitliği yaratıp cahilliği ortadan kaldıracak,yoksulluğa ve yolsuzluğa karşı koyabilecek ,müreffeh bir Türkiye’nin yaratılmasını sağlayacak vatandaşın  beyinlerini   eğitim ile giydirebilselerdi.

Alanlarda birbirinize giydireceğinize işszileri işle,fabrikaları işçilerle ve siyaseti de dürüstlükle giydirebilseniz.

Ah keşke!

22.03.2009 Adana Ulus

Sema Erdoğan